PSYCHOLOGICZNY LUTY - "CZASAMI KŁAMIĘ" (W. CZYTELNICZE 2019) format opinii #8
       Są trzy rzeczy, które powinniście wiedzieć o Amber Reynolds. Pierwsza: jej mąż już jej nie kocha. Amber jest w śpiączce (rzecz druga), w którą zapadła po wypadku samochodowym. Jej ciało jest nieruchome, ale umysł pracuje na najwyższych obrotach, starając się odtworzyć minione dni i tygodnie. Siniaki i obrażenia na jej ciele wskazują, że nie był to nieszczęśliwy zbieg okoliczności, lecz celowe działanie. Głównym podejrzanym jest jej mąż. Ale w tej opowieści nic nie jest proste, bo (rzecz trzecia) Amber czasami kłamie. (opis wydawcy)Alice Feeney, pisarka i dziennikarka BBC. Mieszka w Londynie i Sydney. Jej debiutancka powieść: "Czasami kłamię" została bestsellerem New York Times'a, a także przetłumaczono ją na ponad 20 języków. 
Kolejna książka Alice Feeney: "I Know Who You Are" premierę ma zaplanowaną na wiosnę 2019 r.    
amber
Amber Reynolds, po wypadku samochodowym, zapada w śpiączkę. I choć nie może poruszyć się ani cokolwiek powiedzieć, jest świadoma tego, co dzieje się naokoło niej. (To chyba jest jedna z tych sytuacji, w której nie chciałby się znaleźć absolutnie nikt. I głównie ze względu na ten motyw kupiłem tę książkę). Amber słyszy jak rozmawiają pielęgniarki, jak podłączają jej kroplówkę, jak ktoś wchodzi do sali... i nic nie jest w stanie zrobić.  

Na domiar złego, Amber nie pamięta jak doszło do wypadku z jej udziałem. Podejrzewa własnego męża o to, że chciał ją zabić. Boi się, gdy ten ją odwiedza w szpitalu. Te opisy były wstrząsające i mocne. I bardzo łatwo przychodziło utożsamienie się z główną bohaterką. Czytelnik po prostu jej współczuł.    

Reynolds pamięć odzyskuje fragmentarycznie, którą dodatkowo przeplata ze wspomnieniami z dzieciństwa. Alice Feeney akcję "Czasami kłamię" podzieliła na trzy plany fabularne. 
Pierwszy, teraz, czyli wszystko co dzieje się w szpitalu, kiedy Amber leży w śpiączce i próbuję odzyskać pamięć, a przede wszystkim wybudzić się.  
Drugi, na tydzień przed wypadkiem. Wtedy poznajemy jej pracę, siostrę i męża. Amber pracuje w rozgłośni radiowej jako zastępca prowadzącej główną audycję. Już wtedy poznajemy jedną z wielu jej twarzy, bo nasza bohaterka wcale takim aniołkiem nie jest, za jakiego chciałaby być postrzegana.
Trzeci, wspomnienia z dzieciństwa. Są przedstawione w formie pamiętnika. Bardzo podobało mi się, jak Feeney potrafiła dostosować słownictwo, styl opowiadania do tego, kto był autorem tego pamiętnika, czyli do kilkunastoletniej Amber. Wydarzenia z tego planu najlepiej mi się czytało. Były stosunkowo krótkie i ciekawe.                    grafika: materiały prasowe Wydawnictwa Foksal


Powiedzieć, że główna bohaterka "Czasami kłamię" - Amber, nomen omen, czasami kłamie, to tak jakby nic nie powiedzieć. Tytuł należy traktować z dużym przymrużeniem oka, jeśli planuje się dociec prawdy i rozwikłać kluczową intrygę. A czy jest to łatwe? Czy w ogóle można tego dokonać? Bo co powiedzielibyście, gdyby okazało się, że wszystkiemu winne są ufoludki?  

Uspokajam, autorka stroni od tak nielogicznych (jak na opowieść realistyczną) zabiegów. Myślę, że nie jest sztuką skonstruować zagadkę z zaskakującym rozwiązaniem, gdy autor w ogóle nie daje na kartach tej historii żadnych podpowiedzi. Alice Feeney doskonale bawi się z czytelnikiem, co rusz wprowadzając go na nowe tropy, dość często wyprowadzając go w pole, bo jak dowiadujemy się z samego tytułu, Amber czasami kłamie.

I sęk w tym, że Amber jest jedynym narratorem. Ta książka bardzo mocno wyróżnia się na tle jakichkolwiek innych, ponieważ narracja wprowadza w błąd. I trzeba samemu oceniać, gdzie tak właściwie nasz narrator skłamał. I w tym przypadku nie tak głupio brzmi przejęzyczenie jednego z polityków - "nikt nam nie wmówi, że białe jest białe, a czarne jest czarne", bo w historii Alice Feeney nawet białe nie jest białym. Moim zdaniem, taki "narrator kłamca" to strzał w dziesiątkę. No bo przecież, kto nie wierzyłby opowiadającemu?!   

Podsumowując, debiut Alice Feeney zaskakuje. I to zaskakuje bardzo pozytywnie. Autorka nie bała się iść swoją własną drogą. Stworzyła oryginalną i pozbawioną oklepanych schematów historię, która na ogół trzyma w napięciu. Historia czasami potrafi znużyć czytelnika, co prawda. Jednak warto przebrnąć przez te momenty, aby dobrnąć do całkiem dobrego finału.            

        

Tytuł oryginalny: Sometimes I Lie
Autor: Alice Feeney
Gatunek: psychologiczny, thriller
Oprawa: miękka
ISBN:9788328047570
Data wydania: 23 października 2017 r.
Wydawnictwo: W.A.B 


format opinii #8
Notka o autorce (zdjęcie autorki z tego samego źródła) na podstawie: https://www.goodreads.com/author/show/15904689.Alice_Feeney
PSYCHOLOGICZNY LUTY - "CZASAMI KŁAMIĘ" (W. CZYTELNICZE 2019) format opinii #8 PSYCHOLOGICZNY LUTY - "CZASAMI KŁAMIĘ" (W. CZYTELNICZE 2019) format opinii #8 Reviewed by Marek Bartłomiej Cabak on lutego 18, 2019 Rating: 5
Obsługiwane przez usługę Blogger.