TOP 10 MĄDROŚCI NIE DO KOŃCA MĄDRYCH! format publicystyczny #2
Czasem, co na pierwszy rzut oka wydaje się słuszne albo jako takie jest nam przedstawiane, po głębszym przemyśleniu wcale takim nie jest, a wręcz odwrotnie. I właśnie o takich "mądrościach" dzisiaj. Tak więc, zaczynamy od miejsca 10, szukając lidera niechlubnego rankingu. MIEJSCE 10 
"W ŻYCIU TRZEBA WSZYSTKIEGO SPRÓBOWAĆ"

Naprawdę wszystkiego? To powiedzenie wydaje się być czystą głupotą, podobnie jak podobne mu powiedzenie "wszystko jest dla ludzi" – czyli np. trucizna też (i wiele innych rzeczy)?, można się zastanawiać. Pewnie chodziło o spróbowanie tego wszystkiego, czego się chce (szaleć, bo życie jest krótkie), ale literalnie wybrzmiało nie za mądrze, dlatego znalazło się na naszej liście.       


MIEJSCE 9 
"BIEDA, GDZIE NIE MA BATA"

Świat się zmienia, a przysłowie zostało niektórym na uciechę. Pół biedy, jak ten "bat" to cywilizowana forma kary i utworzenie hierarchii w grupie (rodzinie), gorzej jak zwykła przemoc i zarządzanie strachem. Krótko, przysłowie sprzed ery szacunku i rozmowy.  


MIEJSCE 8 
"GDZIE JEST BOGACTWO TAM I ŁAJDACTWO".

Przypisywanie łajdactwa do bogactwa albo łajdactwa do biedy jest skrajnie idiotyczne. Nie ma statystyki, która mówiłaby, że więcej łajdaków jest wśród bogaczy lub biedaków. Łajdak to łajdak, niezależnie od zasobności portfela.  


MIEJSCE 7 
"LEPIEJ PRZEPIĆ NIŻ ZGUBIĆ".

Przysłowie "lepiej przepić niż zgubić" po prostu nie ma sensu. "Przepić" jest czynnością zaplanowaną, a "zgubić" czynnością przypadkową. Gdybym wiedział, że zgubię - zrobiłbym wszystko, żeby nie zgubić, a nie wszystko, aby przepić zawczasu. Prawdziwa mądrość ludowa, chapeau bas!  


MIEJSCE 6 
"WYSOKI JAK TOPOLA, GŁUPI JAK FASOLA".

Żeby się rymowało… A sens? Cytując klasyka – "a na co to komu?".  MIEJSCE 5
"TYLKO WINNY SIĘ TŁUMACZY / PRAWDA SAMA SIĘ OBRONI".

Szlachetne i romantyczne podejście, ale bałamucące i odpuszczające. Prawda jest taka, że "kłamstwo, choć ma krótkie nóżki" niejednokrotnie zwycięża nad nią (tą bidulką), która ponoć zawsze sama się obroni (może tak, ale w bajkach Andersena). A powiedzenie "tylko winny się tłumaczy" jest powiedzeniem jeszcze bardziej absurdalnym.         


MIEJSCE 4 
"KTO BOGATEMU ZABRONI?".

To powiedzenie można pojmować w sposób dwojaki tzn. negatywnie i pozytywnie. Kto bogatemu zabroni posiadać trzy domy? (pozytywne rozumienie). Kto bogatemu zabroni pobić pana X i nie ponieść konsekwencji? (rozumienie negatywne). Niestety, mało kto dostrzega różnicę i panuje przekonanie, że bogaty może wszystko. 


MIEJSCE 3
"NIE MA GŁUPICH PYTAŃ. SĄ TYLKO GŁUPIE ODPOWIEDZI".


© by bywalec życia

Powtarzane wszędzie i każdemu na potęgę, w dobrej wierze i zachęcie do poznawania świata. Sam nie zliczyłbym, ile razy usłyszałem tą mądrość. Ale czy naprawdę nie ma głupich pytań? Pewnie, że są! Mnie najbardziej irytują pytania oczywiste, a jeszcze bardziej oczekiwanie pytającego na odpowiedź. 


MIEJSCE 2
"WYROKU SĄDU SIĘ NIE KOMENTUJE".

© by bywalec życia

To nawet nie jest "głupia mądrość", ale coś kompletnie oderwanego od rzeczywistości panującej w polskim porządku prawnym. Coś bardzo komfortowego dla sędziów, niekoniecznie dla nas – podsądnych (czy szerzej, obywateli). Wyroki sądów można komentować!!! Można się z nimi nie zgadzać!!! Nikt nie może nam tego zabronić!!! Nawet papież ograniczył swoją doktrynę o nieomylności, a w Polsce panuje powszechne przekonanie, że wyroku sądu się nie komentuje, co jest podsycane przez medialne pseudo autorytety.MIEJSCE 1
"CO CIĘ NIE ZABIJE, TO CIĘ WZMOCNI".

Mój zdecydowany faworyt na liście "mądrości nie do końca mądrych"! Już za dzieciaka dochodziłem do wniosku, że przysłowie "co cię nie zabije, to cię wzmocni" to jakaś kolosalna bzdura. Najczęściej powtarzana bezrefleksyjnie i służąca jako tanie pocieszenie w trudnych chwilach. Życie to nie film o herosach z trudnym dzieciństwem, a ludzie nie są doświadczalnymi królikami. Traumatyczne przeżycia nie wzmacniają, a osłabiają i nie pozwalają uwolnić się od siebie na długie lata. Bliższe prawdy byłoby "co cię nie zabije, to cię zmieni".


 format publicystyczny #2 
(grafika postu © by bywalec życia, na podstawie grafiki z pixabay)

Marek Bartłomiej Cabak
Marek Bartłomiej Cabak

This is a short biography of the post author. Maecenas nec odio et ante tincidunt tempus donec vitae sapien ut libero venenatis faucibus nullam quis ante maecenas nec odio et ante tincidunt tempus donec.